13 Haziran 2013 Perşembe

$ahane Hatalar Cumartesi / Lorraine Freeney & Tara McCarthy


Şahane Hatalar Cumartesi / Lorraine Freeney & Tara McCarthy
Tür: Roman
Sayfa Sayısı: 421
April YayıncılıkŞahane Hatalar serisinin son kitabı olan Şahane Hatalar Cumartesi ile seri tam gaz devam ediyor. Bu kitaplar her ne kadar seri olarak geçse de, tek bir kitapta 150'den fazla farklı son olduğu için bildiğimiz serilerden oldukça farklı. Ayrıca her kitapta farklı konular ele alınıyor ve yazarlar da farklı. E o zaman seri özelliği veren ne?
Okunuş şekli :)

Şahane Hatalar kitabında uzun uzun anlattığım okunuş şekli bu son kitapta da geçerli. Yine kendi tercihlerinizle ilerliyorsunuz, bu defa bir bayansınız. Konu ise geçirilecek bir cumartesi gecesi. Bira, Kadın ve Şahane Hatalar kitabına benzer olarak düşünülebilir (Onda da gece hayatı söz konusuydu fakat bir erkektik.).

Yalnız ben bu kitabı sevmedim çünkü diğer kitaplar şimdiki zaman cümleleriyle yazılmışken bu kitap geniş zaman cümleleriyle yazılmış. Örnek verecek olursam; 
'Ed'i selametle kapıdan yolcu ettikten sonra sıra Suzy'nin seni arayıp aramadığını kontrol etmeye gelir. Telefona giderken bara uğrayıp bir içki söylersin.'

Bu cümle ilk kitaplardaki yapıda olsaydı;
'Ed'i selametle kapıdan yolcu ettikten sonra sıra Suzy'nin seni arayıp aramadığını kontrol etmeye geliyor. Telefona giderken bara uğrayıp bir içki söylüyorsun.'

Cümlenin bu 2. şekli benim kitaba daha iyi adapte olmamı sağlıyordu. Benim tercihimle ilerleyen bir kitap olduğundan, karaktere bürünmeyi daha da kolaylaştırıyordu.
Geniş zamanlı cümleler anlamı bozmuş, emrivaki garip bir hava vermiş bence. Bu yüzden Şahane Hatalar Cumartesi kitabını sevemedim :( Bu serideki favorim hala Bira, Kadın ve Şahane Hatalar.

Keyifli okumalarımız olsun, sevgiler.

Seri sıralaması;
Şahane Hatalar Talih Kuşu
Şahane Hatalar Cumartesi

2 yorum:

  1. Vuhuu çok güzel :) Küçükken böyle kendi isteğimize göre seçerek ilerlediğimiz çocuk kitapları vardı, bunlar da yetişkin versiyonu herhalde :)

    YanıtlaSil
  2. Evet aynen =) Küçükken okumuştum o kitapları da. Harikaydılar. Hatta bir tanesi hala duruyor :D

    YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)