24 Mayıs 2013 Cuma

Harry Potter ve Felsefe Ta$ı / J. K. Rowling


Harry Potter ve Felsefe Taşı / J. K. Rowling
Tür: Fantastik
Sayfa Sayısı: 274
Yapı Kredi YayınlarıHarry Potter serisinin ilk 3 kitabını ilk çıktığı zamanlar ödünç alarak okumuş, bayılmıştım. Öyle ki gece rüyalarımda uçan süpürgeler görüyordum. Çeşitli sebeplerden dolayı seriyi tamamlayamamış olsam da filmlerinin sıkı bir takipçisi olmuştum. Tabi ki de kitabın tadı her daim bambaşka olduğundan bu seri benim kitaplığımda da olmalıydı. Kitapları filmlerinden daha çok seviyorsanız eğer, filmi ile arasında bir sürü fark olduğunda sevinebiliyorsunuz. 
Ben Harry Potter'da bunu yaşadım. Bazı replikler filme birebir aktarılmış olsa da kitap daha ayrıntılı, olaylar daha heyecanlı, derin. Bu da her ne kadar hikayeyi bilsem de kitaba karşı olan ilgimin azalmamasına sebebiyet verdi. 

7 kitaplık serinin ilki olan Felsefe Taşı'nda Harry'nin büyücülüğünü keşfedişi ve yakın arkadaşları ile olan maceralarını okuyoruz. Büyücülüğü onunla birlikte biz de keşfediyoruz, bambaşka bir dünyaya adım atıyoruz. 
Uçan süpürgeler, Hogwards Cadılık ve Büyücülük Okulu, Quidditch, Kim-Olduğunu-Bilirsin-Sen...  Ayrıca dostluk, cesaret ve sadakat kavramları üzerine ince ince göndermeler mevcut.  Dili oldukça akıcı ve basit.  Keşke hiç bitmeseydi dediğim ender kitaplardan oldu.  Neyse ki daha 6 tane var, Oley! :)

Orjinal kitabın yetişkin kapağı

Son olarak Harry Potter serisini çocuk kitabı olarak görüp okumayanlara sesleniyorum: Çok şey kaçırıyorsunuz! Hayal dünyanızı bu muhteşem seriden mahrum etmeyin. 

11 yorum:

 1. Katılıyorum Harry Potter en sevdiğim kitaplardan, serilerden de diyebilirim sanırım. :) Çocuk kitabı muamelesi görmesi sanırım ilk kitaptaki Harrynin yaşından dolayı. Harry Potter ile tanıştığımız da 11 yaşında bir çocuktu zamanla büyürken giderek karanlıklaşan bir dünyada bulduk kendimizi ve bu noktada kitap çocuk kitabı kategorisinden çıkmış oldu hatta çocuklar için özel bir versiyon yapıldı ilerleyen kitaplarda. Kafamda çok şey var da kısa yazacağım diye karman çorman oldu hala da duramıyorum yazıyorum. :D

  YanıtlaSil
 2. en sevdiğim serilerden biridir son kitabını 2 günde bitirmiştim.. :-))

  YanıtlaSil
 3. Ennnn sevdigim film! Filmini daha cok seviyorum nedense, ama yakinda itaplarini da tekrar okuyacagim, cünkü cok haklisin, cok daha detayli. :-)

  YanıtlaSil
 4. inci, diğer kitaplardaki o karanlık dünyayı çok merak ediyorum ama diğer yandan da bitince çok üzüleceğim :)) çok garip hisler, mükemmel bir seri <3

  audrey, maşallah sana canımm :) kitap güzel olunca insan duramıyor :D

  iheartsu, şimdiden keyifli okumalar kuzucumm :* :))

  YanıtlaSil
 5. Kitap ilk çıktığında cumhuriyet'in kitap ekindeydi ve çok ilgimi çekmişti.çok kısa sürede aldım ve 7.kitaba kadar her kitabın piyasaya çıkışını heyecanla beklemiştim.kuzenim,annem ve ben çok sevmiştik.annem de bayıla bayıla okumuş ve çok iyi yazılmış bir çocuk kitabı olduğunu söylemişti.J.K.Rowling'in hayal gücü ve yaratıcılığı takdire şayan.Keşke yeni bir seri daha yazsa,zevkle okurum.

  YanıtlaSil
 6. Keşke kitap yorumlarında okuyucuyu kitap hakkında daha fazla bilgilendirecek, okuru merak ettirecek ögeler olsaydı. En azından kitapkurdu takipçilerin daha mutlu olurdu bence en başta.

  YanıtlaSil
 7. Dnz, yeni kitabı çıktı ama seri değil diye biliyorum, onu okudun mu ?

  Sihirbaz, ne gibi daha çok bilgi olabilirdi mesela? Örneklerinizi merak ettim.
  Kitap yorumlarında fazla bir şey yazıldığında 'Kitabın her şeyini yazmışsın' ya da 'Çok uzun olmuş, okumak istemedim' diyenler çıkıyor. Zaten en başta ben kendim ayrıntılı ve upuzun olan kitap yorumlarını okumuyorum. O yüzden kendimce böyle uygun gördüm. Yine de bu halimden tek şikayetçi olan siz çıktınız. Çoğunluk memnun sanırım :)

  YanıtlaSil
 8. Şikayet değil, tavsiye. Yanlış anlamadınız umarım. =)

  YanıtlaSil
 9. Sihirbaz, estağfurullah, elbette fikirler söylenecek. Yanlış anlamadım.
  Aksine hala merak ediyorum, blogta yaklaşık 75 tane kitap yorumu yaptım, hangisine ne gibi bir ayrıntı/merak ettirici öğe eklemeliydim?

  YanıtlaSil
 10. Sizi çok severek takip ediyorum. Filmlerini 105 bin defa izlemiş olmama rağmen kitapları listeme ekledim bile. Taze blog yazarı olarak dilinizden , anlatımınızdan çok şey öğrenmem gerekiyormuş gibi hissettim. Teşekkürler , lütfen devam edin. :)

  YanıtlaSil
 11. Masal, güzel yorumun için çok teşekkürler :) Mutlu oldum ^_^
  Okuyabildiğim sürece tabiki de tam gaz devam! ^_^

  YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)