4 Mayıs 2013 Cumartesi

Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi / F. Scott Fitzgerald


Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi / F. Scott Fitzgerald
Tür: Dünya Klasik
Sayfa Sayısı: 80 
Profil Yayıncılık 


Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi, hepimizin dikkatini çekmiş bir film. Ama pek azımız o filmin aslında bir kitaptan uyarlandığını biliyoruz. (Film Olan Kitaplar)

F. Scott Fitzgerald'ın kaleme aldığı kitap, bir nevi zaman tersten yaşansaydı nasıl olurdu sorusuna cevap niteliğinde. Kahramanımız Benjamin Button, 1860 yılında, o dönemdeki doğumların aksine bir hastane odasında dünyaya geliyor. Yalnız, sıradışı olan tek şey doğum yeri değil, görünümü de bir tuhaf. Bebek gibi genç değil; aksine oldukça yaşlı.

Öykünün ters bir şekilde ilerlemesi sonucu, Benjamin'in yıllar geçip gençleştikçe, hovarda yönünün artması; yazarın yaşlandıkça eğlence hayatına olan düşkünlüğünün artmasına bir gönderme olarak kabul edilebilir. Öykü her ne kadar olağan dışı olsa da bu yönüyle gerçeklikle bir bağ kurmaktadır.


"Sonra her şey karardı, beyaz karyolası ve etrafında gezinen belirsiz yüzler ve sütün sıcak, hoş kokusu, hep birlikte zihninden uçup gitti."

Filmiyle arasında yine bir çok farklılık var. Örneğin; filmde Benjamin ile ilgilenen kişi onun yegane aşkıyken, kitapta oğluydu. Film, içinde aşk barındırması sebebiyle bir nebze daha güzel gelebilir. Yine de kitap her şeyi kendi hayal gücümüze bıraktığı için okunmalı :)

7 yorum:

 1. Filmine bayılmıştım ama dediğiniz gibi filmi ile orijinal kitabı arasında farklılıklar varsa kesinlikle kitabı okunmalı..
  Teşekkürler ve mutlu haftasonları..:))

  YanıtlaSil
 2. Kitabını okumadım ama filmi mükemmeldi..

  YanıtlaSil
 3. ben de kitabını okudum, henüz filmini izlemedim. çünkü kitaplardan uyarlama filmlerden dolayı hayal kırıklığı yaşamaktan çok sıkıldım, en son bunun örneğini one day'de yaşayıp zırlayasım gelmişti. bazen en güzeli hayal gücüne bırakmak.. kitap harika dimi(:

  YanıtlaSil
 4. bende uygun diye almıştım ama hala okumadım,beklemede kendisi..

  YanıtlaSil
 5. ben de kitabı okumadığım gibi filmi de izlemedim herhalde filmi izlemeyen ender insanlardanım :( ama yazarla tanışınca evet film de izlenmeli kitapta okunmanlı dedim :)

  YanıtlaSil
 6. bn filmini izledim ve benjamin in oğlu değil kızı vardı

  YanıtlaSil
 7. miyav kedicik, ben tşk ederim yorumun için :) sana da mutlu hafta sonları <3

  kitap cumhuriyetim, evet filmi de güzeldi :) bir gün okuman dileğiyle canım

  semmma, okuduysan sıra filminde derim :) haklısın önce kitap sonra film olmalı, çok güzeldi bence de :)

  mavi umut, en kısa zamanda okuman dileğiyle :)

  gül, evet izlemeyen azdır diye düşünüyorum ben de çünkü çok reklamı dönmüştü :) umarım beğenirsin <3

  begüm, evet biliyorum, filmini de izledim canım. kitapta oğlu olduğu için yazımda '...kitapta oğluydu' dedim :)

  YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)