21 Nisan 2013 Pazar

Sapık / Robert BlochSapık / Robert Bloch
Tür: Gerilim - Esrarengiz Kitaplar Dizisi
Sayfa Sayısı : 151 
Merkez Kitapçılık ve YayıncılıkSapık, Alfred Hitchcock' un çok beğenip esinlenerek gelmiş geçmiş en iyi filmi sayılan Psycho'u ortaya çıkardığı kitap. Harika bir psikolojik gerilim kitabı. Her ne kadar işlenen bir cinayeti anlatıyor olsa da arka planda annesine oldukça düşkün bir adam olan Norman Bates'in psikolojisine değiniyor. Bir erkeğin en iyi arkadaşı gerçekten de annesi midir?
Klasikleşen 'film kitaptan daha kötüdür' durumu bu defa söz konusu değil. Hatta kitap benim için filminden 1 adım geride oldu. Şöyle ki, izleyenler hatırlayacaktır, Norman ile Marion'un konuştuğu bölüm harikadır.Beni çok etkilemişti.Kitapta o kısım oldukça sönük. Hitch, bu kısma yepyeni bir soluk getirmiş bence :)

Yine aynı şekilde Marion'un kaçarken boğulduğu düşünceler filmde muhteşem yansıtılmıştı. İç sesin dışa vurumu, o mimikler, gel-gitler izleyiciye çok iyi aktarılıyordu. Kitapta bu kısımlar da bir tık dandik.
Kitabın baskısı ne yazık ki yok. Ama sahaflardan bulunabiliyor. Konusu, sonunun şaşırtıcılığı, günümüzün korku filmlerinin temelini oluşturan Psycho'nun anısına mutlaka okunmalı. Tabi bir de Hitch'in etkilendiği bir kitap olması sebebiyle...
Psycho (1960)
IMDB: 8.6


Sapık, Hitchcock'un siyah beyaz çektiği son konulu sinema filmi. Kanlı sahnelerden dolayı bu yolu tercih edildiği söylenirken bir diğer dedikodu da ucuza mal etmek istemesiydi. Filmin çekileceği kesinleştikten sonra piyasadaki tüm 'Sapık' kitaplarını satın alarak toplatmış, halkın filmin sonunu öğrenmesini engellemiştir.

Her filminde bir cameo rolde gördüğümüz Hitch'i bu filminde de 7. dakikada kovboy şapkalı adam olarak görmekteyiz.Yukarıda da bahsettiğim gibi filmde özellikle Marion-Norman konuşmaları çok çok hoşuma gidiyor. Ayrıca 60'lı yılların modasını sevenler eminim ki Marion'u bir başka pencereden de inceleyecekler :)


(Duş sahnesi, kamera arkasından)


Film-kitap karşılaştırmasına değinirsek;

Uyarı! Bu kısım film/kitap hakkında ayrıntılı bilgi içermektedir.

*Norman kitapta sarışın, kilolu ve gözlüklüyken filmde uzun boylu, zayıf ve koyu renkte saçları var. Filmdeki tipi bence daha uygun :)
*Bayan baş karakterin ismi filmde Marion iken, kitapta Marry.
*Mary kitapta koyu renk saçlı, filmde sarışın. (Bu durum Hitch'in sarışın takıntısından kaynaklı olsa gerek.)
*Mary'nin iş arkadaşı olan bayan kitapta yok.
*Mary'nin sevgilisi kitapta babasından kalan borçları ödemekle uğraşırken, filmde eski eşine nafaka ödemesi söz konusuydu.
*Mary filmde 1 kere araba değiştirirken, kitapta 3 kere değiştiriyor. Şüphelenen polis-araba satıcısı sahneleri kitapta yok.
*Meşhur duş sahnesi, filmde küvette geçiyorken kitapta küvet yok, duş var.
*Kitapta Mary, yemek için eve çıkıyor; filmde otelin bürosunda yemek yenmişti.
*Mary'nin Bates Motel'deki kabin no'su kitapta 6 iken filmde 1.
*Mary ve Sam kitapta uzun süre görüşmemiş, film ise beraber yer aldıkları bir sahne ile başlıyor.
*Dedektif filmde hemen Bates Motel'i bulurken kitapta baya uğraşmıştı.
*Filmde Norman Bates'in annesinin 10 yıl önce öldüğü söyleniyor, kitapta ise 20 yıl önce deniyor.
*Mary'ye dair ipucu , kitapta küpesi iken filmde tuttuğu muhasebe notuydu.

Uyarı sonu.


Film ilk başta beğenilmemiş, sonrasında uygun müzik eklemesiyle bir şahesere dönüşmüştür.

Soundtrack;Sapık'ın çekim dönemini anlatan başka bir film, Hitchcock ise 2012 yılında beyaz perdede yer aldı.Ayrıca yeni başlayan ve modern versiyonu olan Bates Motel dizisi de tarafımdan merakla izleniyor.
Sapık'ı mutlaka izleyin/okuyun :)
Pişman olmayacaksınız.
Sevgiler

2 yorum:

  1. Süper olmuş la bu post !!! Good job ;) Kitapla film arasında sürüyle fark varmış haa :D

    YanıtlaSil
  2. eheheh beğenmene sevindim <3 :D evet baya değiştirmiş sevgili Hitch :D

    YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)