24 Nisan 2013 Çarşamba

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu / Stefan Zweig


Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu / Stefan Zweig
Tür: Dünya Klasik
Sayfa Sayısı : 62
İş Bankası Kültür Yayınları
Kitabı daha önce hiç duymamış / görmemiştim. D&R bahar kampanyasında, kargo ücretsiz olsun diye sepetime attıklarımdan biriydi. Ama inanılmaz güzel çıktı, bayıldım. Zaten Stefan Zweig ne kadar kötü olabilir ki?

''İnsan, ölümün gölgesi üzerine düşmüşse eğer, artık yalan söylemez.''


Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, yazar olan Bay R 'ye ithafen yazılmış bir mektuptan oluşmakta. Kadının adını ve erkeğin hissettiklerini asla öğrenemiyoruz.

Sana, beni asla tanımamış olan sana...Seneler boyunca duyulan platonik bir aşk... Okurken çok duygulandım, yer yer gözlerim doldu. Kadının aşkını & çaresizliğini içimde hissettim sanki... O büyük aşka, verdiği acıya rağmen nedendir dile getirememek? Cesaretsizlik mi? Yoksa karşı tarafı, ona herhangi bir sorumluluğu yükleyemeyecek kadar çok sevmek mi? Bu uğurda ne kadar ileri gidilebilir? Tüm bu soruların cevabını kitapta buluyorsunuz ama kitap bittiğinde her biri size yöneltilmiş gibi kafanızda uçuşmaya devam ediyor.

Kitabın en muhteşem kısmı ise, hiç şüphesiz, bir kadının hissettiklerini bu denli etkileyici bir şekilde yazan insanın (yazarın) bir erkek olması...


2 yorum:

  1. Ben Stefan Zweig ' i Satranç ' la tanıdım , malesef başka bir kitabını henüz okuyamadım. Aynı kitabı ben de , tek kitapla sevdiğim yazarlar arasına giren Zweig ' i bir kere daha okumak için attım sepete . Yakında okumayı umuyorum :) Kampanyayı sayende görmüştüm , aslında kitap almama sözümden dolayı bakmıyordum ama dayanamadım tekrar teşekkürü borç bilirim tatlım:)

    YanıtlaSil
  2. asabi kuzum, Satranç'ı ben de geçen yaz okumuştum ama nasıl bir kör ana denk geldiyse bloğa yorum yazmamışım. Şimdiyse daha sağlıklı bir yorum için 2. defa okunmayı bekliyor :)
    Rica ederim, umarım beğenirsin, asıl o zaman çok çok sevinirim <3

    YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)