24 Şubat 2013 Pazar

Donnie Darko
IMDB: 8.1


Defalarca izlediğim halde bıkmadığım, başka bir şeyle uğraşıyor olsam bile arka planımda açık bıraktığım (özetle mp3 muamalesi yaptığım) bir film Donnie Darko.
Yönetmenliğini Richard Kelly'nin yaptığı film, 2001 yapımı ve türü bilim kurgu/gerilim karışımı. 
En iyi 250 film listesinde 143. sırada yer almakta.
Türkçe'ye Karanlık Yolculuk olarak çevrilmiş.


Donnie(Jake Gyllenhaal), ruhsal bozukluklarından dolayı tedavi gören asosyal bir gençtir. 
Kimsenin görmediği ve duymadığı Frank isimli bir arkadaşı vardır.
Peki bu Frank aslında kimdir?
Neden Donnie'ye musallat olmuştur?- Şu aptal tavşan kostümünü neden giyiyorsun?
- Peki neden sen şu aptal insan kostümünü giyiyorsun?


Günümüzdeki Fringe dizisi gibi paralel evrenlere, zaman döngüsüne değinen film fazlaca karışık olduğundan dikkatli bir şekilde izlenmeli. Buna rağmen ilk izleyişte bir şey anlamayabilirsiniz,  moralinizi bozmayın, sorun sizde değil :)
Film cidden karışık ve zor bir yapıt.
- Donnie Darko? Nasıl bir ad bu böyle? Süper kahraman falan mısın?
- Sana öyle olmadığımı düşündüren nedir?Film şurada yer verdiğim çok güzel bir şarkı ile başlıyor. 
Buna ek olarak diğer müziklerini de çok seviyorum ki her biri ses getirmiş parçalardır :)

Ayrıca Watership Tepesi başta olmak üzere değinilen bir kaç kitap da bu film sayesinde okunacaklar listeme girdi.


Soundtrack Listesi 

Never Tear Us Apart / INXS 
Head Over Heels / Tears for Fears 
Under the Milky Way / The Church 
Lucid Memory / Sam Bauer and Gerard Bauer 
Lucid Assembly / Gerard Bauer and Mike Bauer 
Ave Maria / Vladimir Vavilov and Paul Pritchard 
For Whom the Bell Tolls / Steve Baker and Carmen Daye 
Show Me / Quito Colayco and Tony Hertz 
Notorious / Duran Duran 
Stay / Oingo Boingo 
Love Will Tear Us Apart / Joy Division 
The Killing Moon / Echo & the Bunnymen


Film ile ilgili bazı enteresan bilgiler de söz konusu;

* Film sinemalarda, tıpkı filmdeki geri sayımda olduğu gibi 28 gün gösterilmiştir. Bütçesi 5 milyon Amerikan Dolarından azdır.
* Filmdeki ev partisi sahnesinde, trambolinden zıplayan kişi Ronald Reagan maskesi takmaktadır. Bu, Hunter S. Thompson adlı gazetecinin Reagan maskesi takıp trambolinden zıplarken çekilmiş bir fotoğrafından alınmıştır.
* Filmin orijinal poster çalışmasında Arapça sitilinde bir yazı tipi kullanılmıştır fakat 11 Eylül 2001 olayından sonra, posterlerde kullanılmak üzere artık standart hale gelmiş Times New Roman yazı tipi seçilmiştir.
* Filmin ilk hali 165 dakikadır. Sonradan çıkan yönetmenin kurgusu versiyonu da bu süreye çok yakındır ve ilk olarak Sundance Film Festivalinde Eylül 2001'de gösterilmiştir.
* Donnie'nin annesinin telefonda tek gecelik uçuşun nasıl olacağını anlatırken arkadan gelen havaalanı anonsunda 2806 numaralı uçuşun 42. perona yanaştığı ve öğleden sonra 12:00'da ayrılacağı duyulmaktadır. Bu sayılar Frank'in Donnie'ye verdiği zamanı (28:06:42:12) vurgulamaktadır.
* Filmin yönetmenin kurgusu versiyonunda 28 sahne vardır(28:06:42:12).
* Filmdeki olaylar 1988'de geçmektedir. Frank Donnie'ye geri kalan zamanı 28 gün, 6 saat, 42 dakika, 12 saniye olduğunu söylemiştir. Bu sayıların toplamı 88 eder. Samantha ne zaman çocuğunun olacağını sorduğunda Donnie 8. sınıftan önce olmayacağını söylemiştir. Donnie terapistine köpeğinin kendisi 8 yaşındayken öldüğünü söylemiştir. Televizyondaki sunucuya göre Jim Cunningham'ın evi gece saat 8'den sonra saldırıya uğramıştır. George Bush 8 Kasım 1988'de seçilmiştir(filmde yer alır).
* Film, Film4'ün (Yabancı bir televizon kanalı) 'Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken 50 Film' listesinde 9. sırada yer almaktadır.

Fragman;


Ayrıca filmi izledim ama bir şey anlayamadım diyenler için açıklayıcı bir bölüm ; 

(Alıntıdır)


DİKKAT!!
 BU KISIM FİLM İÇERİĞİYLE İLGİLİ AYRINTILI BİLGİ İÇERMEKTEDİR!

-Biz şu anda asıl evrende yaşıyoruz.Ve zaman, (müdahale edilemeyen zaman) akmaya devam ediyor.Ama bazı zamanlarda, kazalarda, olaylarda zamanda bir kırılma oluyor ve alternatif bir evren oluşabiliyor ve buna tanjant evreni deniyor.

-Tanjant evrenleri son derece dengesiz oluyor ve kısa bir sürede kara deliğe dönüşüp asıl evreni de yok ediyor(28 gün 6 saat 42 dakika 12 saniye).

-Tanjant evreni kara deliğe dönerken solucan delikleri oluşuyor.

-Tanjant evreninin kapatılmasının tek yolu, tanjant evreninin oluşmasını sağlayan cisimlerin asıl evrene gönderilmesidir.

-Bu görev için bir Living Receiver seçilir(Donnie).

-Genelde olayın yaşandığı yere en yakın kişi olur(uçak odasına düşüyor).

-Living Receiverların telekinesis gibi güçleri vardır (-Donnie Darko ne biçim bir isim böyle? Süper kahraman falan gibi.. -Sana olmadığımı düşündüren ne?).

-Manipulated Dead, Living Receiver'ın görevini tamamlaması için seçilir.(Frank) Bunun için Ensurance Trap kurarlar.
Bunlar Roberta Sparrow'un kitabında yazılan şeylerdir.
Bu bilgiler ışığında film incelenirse;

- Donnie Darko'nun odasına 2 ekimde düşen uçak motoru aslında 30 ekimde anne ve kız kardeş Darko'nun seyahat ettiği uçaktan düşen uçak motorudur.

 - Frank, film boyunca Donnie için bir tuzak hazırlamaktadır. Donnie'ye sürekli komutlar verir. Mesela okula su bastırt der. Okula su bastığı için Gretchen ile tanışır Donnie. Konferansçı adamın evini yak der. Böylece dans takımının lideri olan kadın sapık adamın destek kampanyasına katılır ve anne Darko liderlik görevini üstlenir. Böylece ev boş kalır ve Donnie ile ablası bir parti verirler. Bu parti de Gretchen ile Donnie'nin bayağı bir yakınlaşmasını sağlar. Ve sonra Frank, Gretchen'ı "bilerek" ezer. Donnie de "Eğer o kazada ölmüş olsaydım Gretchen ölmezdi" diye bir mantık geliştirir ve yavaş yavaş kara delik oluşmaya başlarken bir solucan deliği kullanarak düşen uçak motorunu asıl evrene gönderir. Böylece tanjant evrenini kapatmış olur. Film boyunca tanjant evrenini izlerken, Donnie'nin uçak motorunu asıl evrene göndermesiyle asıl evrene dönüş yaparız. Ve asıl evrende Donnie ölür.

 - Donnie'nin telekinesis güçlerini aslında dikkatli izlenirse anlayabiliriz. Mesela okula su bastırdığı gece yatağından kalkar. Biz okula gittiğini görürüz Donnie'nin ama olaydan sonra Donnie yatağında kalkmış aynı pozisyonda oturmaktadır. Burada telekinesis gücünü kullanmıştır.

- Aslında asıl evren-tanjant evren bir paradokstur. Hani çemberin başlangıç noktası neresidir diye sormak gibi. Donnie Darko da bu zaman döngüsünün bir parçasıdır, biz ya da filmdekiler değil. Tanjant evreni, asıl evrenin bir yansımasıdır. Yani asıl evrende olan olaylar, tanjant evreninde de olur. Uçaktan düşen motor, hem asıl evrende hem de tanjant evreninde düşer. Ama farklı olan zamanlarıdır. Yani asıl evrende motorun düşmesi 2 ekimdeyken, tanjant evreninde motorun düşmesi 30 ekimdedir. 2 ekimde asıl evrene motor düşerken, tanjant evreni oluşmuştur. 30 ekimde de tanjant evreninde motor düşünce tanjant evreni yokolmuştur, asıl evrendeki olaylar başa sarmıştır, resetlenmiştir. Tam bu anda film başlar. Donnie'nin tanjant evrenindeki motoru, asıl evrene göndermesi ve belki de ölmesi işte bu paradoksu sonlandıracaktır.- Donnie'nin daha önce bu olayları yaşadığını anlayabiliriz aslında ve ilk seferinde, belki de bir çok seferde Donnie görevinde başarısız oluyor ki, zaman döngüsü tekrarlanıyor. Uzay-zaman resetlenince, yaşadıklarımız da resetleniyor belki ama bilinçaltında bir yerlerde bir şeyler kalıyor. İşte Donnie'nin aynı olayları yaşadığının göstergeleri;

1# Filmin başlangıcında Donnie kalkıyor ve gökyüzüne bakarken gülümsüyor. Gökyüzünde oluşan bir şeyi mi hatırladı?
2#Motor eve düşünce tanjant evreni oluşuyor. Ama Frank'i gözünde yarasıyla dönüyoruz. Demek ki Frank öncelerde oluşan bir tanjant evreninden geliyor filmde izlediğimiz tanjant evrenine.
3# Donnie Frank'i banyonun aynasında görünce, Frank'in gözünü bıçaklamaya başlıyor. Gözüyle ilgili bir şey mi hatırladı?
4# Sinemada, Donnie Frank'in gözünü görünce önüne dönüp gülümsüyor. Yaptığı şeyi mi hatırladı?

- Son olarak Donnie'nin motoru asıl evrene göndermede başarısız olduğu her seferde döngü işliyor ve olaylar başa sarıyor demiştik. Demek ki Frank kurduğu tuzaklarla Donnie'nin motoru göndermesini sağlayamıyordu. Belki de Donnie bu görevi yapınca öleceğini biliyordu. En sonunda Frank'in Roberta Sparrow'u, Gretchen'ı  olaya katmasıyla sonunda başarılı oldu. Ya da Donnie bu döngüyü bozmak için tek yolun kendisinin ölmesi gerektiğini anladı. Filmin sonunda Donnie tanjant evreninden asıl evrene motoru yolladığında, asıl evrene dönüyoruz nihayet. Ve Donnie orada gülüyor. Sonunda başardığını anlıyor heralde. Asıl evrende Donnie öldüğünde tanjant evreni de sonlanıyor. Çünkü tanjant evrenindeki uçak asla uçmayacak, motoru kopmayacak ve eve düşmeyecek. Donnie gerçekten büyük bir fedakarlıkla "günü" kurtarıyor ve bizler için zaman 31 ekimle akmaya devam ediyor.


UYARI SONU.

Şöyle son derece kaliteli, okkalı bir film izleyeyim diyorsanız Donnie Darko muhteşem bir seçim.
Bence herkes izlemeli :)

PS: 2009 yılında filmin devamı niteliğinde S. Darko ( Samantha Darko, Donnie Darko'nun kız kardeşi) isimli başka bir film çekilmiştir, ama şahsi fikrim çok dandik olduğudur ki IMDB'si de 3,7'de kalmıştır.Sevgiler 
7 yorum:

 1. Filmi iki kez izledim. İtiraf ediyorum; hiç bir şey anlamadım. Çok sakin kafayla üç beş kez izleyip anlaşılabilcek bir film. Son günlerde blog sayfalarında gördüğüm kadarıyla marjinal olacağız diye ölüm hakkında içinde bir kelime metin bile olmayan kitap basan sevgili abilerin özellikle izleyip marjinallik nasıl olurmuş öğrenebilecekleri bir film olmuş bence....

  Sakin bir zamanımda tekrar izleeyi planlıyorum.

  YanıtlaSil
 2. tavsiyene uydum ve izledim şimdi.
  zor bi filmi açıkçası. bu konuya ilgisi olanın bile 'neden?' diyebileceği çok şey vardı. ama tekrar ve dikkatlice izlenince anlaşılıyor dediğin gibi.
  ayrıca her ne kadar 'anladım ya ben!' desekte izledikten sonra kafada oluşup uçuşan kaçışan kelimeleri verdiğin ayrıntı sayesinde yerlerine tamamen yerleştirip açıklama yapabilecek kıvama geliyor insan sağ olasın :)
  bu zamana kadar neden izleyemedim ki acaba diye düşünerek yorum platformunu rahat bırakıyorum :)

  YanıtlaSil
 3. brl, bir şans daha ver derim :)

  naya, geç olsun güç olmasın :) beğenmene sevindim. ayrıca tavsiyeme güvendiğin için de çok mutlu oldum, sen de sağol :)

  YanıtlaSil
 4. Hadi geçmiş olsun yavrum,muradına ermişsin :P

  YanıtlaSil
 5. Kontes o nasıl yorumlamaktır tatlım oyle :)
  Bende senin gibi filmi birçok defa izleyenlerdenim :)
  Ağır bir film ama zaten ben kitap olsun film olsun böyle aklımı zorlayan çalışmaları sevdiğim için pek anlamakta zorlanmadım ......Ama şu var ki izlerken bu kadar zorlanmamıştım yorumlarını okuyunca ne kadar da zor bir filmmiş diye bir algı oluştu bende :))))

  YanıtlaSil
 6. Yorumunu okuyunca ciddi ciddi ben bu filmi "izlememişim" dedim. Predestination'a benzer bir yanı varmış. Şimdi bana düşen bir kez daha "İzlemek" .. :)

  YanıtlaSil
 7. Evet evet kesinlikle Predestination tarzı ^_^ Keyifli izlemeler.

  YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)