6 Ocak 2013 Pazar

Nutuk / Mustafa Kemal AtatürkTavsiyeme anında uymuş, okumuş, yorumlamış sevgili.
Mutlu oldum, sağolsun 

NUTUK / Mustafa Kemal ATATÜRK
Sayfa Sayısı : 640
Yayınevi : Alfa Basım Yayım Dağıtım
Baskı Tarihi : Ocak 2011

Kontes’ciğimin Nutuk’u da okumalısın tavsiyesi üzerine kitabevinde öylesine baktığım ve fiyatı görünce hemen aldığım bir kitap oldu. 
Baktığım kitabevinde 5.95 TL ile 12 TL arası değişen çeşitli yayınevi versiyonları mevcuttu.
 Kısa bir incelemeden sonra Alfa Yayınları’ nın 5.95 TL fiyatlı olan versiyonunu aldım.
Online kitap sitelerinden 4.35 TL’ye  varan fiyatlarla temin etmek de mümkün.

Öncelikle bu kadar değerli bir eseri bu kadar cazip fiyatlara bizlere sunan tüm yayınevlerine ve özellikle Alfa Basım Yayım Dağıtım grubuna kocaman bir TEŞEKKÜR’ü borç bilirim.

Mustafa Kemal Atatürk aynı metni birebir olarak 15 - 20 Ekim 1927 tarihlerinde meclis kürsüsünden de okumuştur ve Birinci Dünya Savaşı’ndan çıkmış, her yeri çeşitli devletlerce işgal edilmiş, yoksulluk ve esaretle baş başa kalmış Türk Milleti’nin hangi şartlar altında, nasıl Cumhuriyet’in ilanına geldiğini ayrıntılarıyla ve belgeleriyle açıklamıştır.
Özellikle Mustafa Kemal Atatürk’ün kullandığı akıcı dil çok dikkatimi çekti.
İlk bakışta çok ağır olacağını düşündüğüm bir eserdi ama aralıksız okundu ve bitti.
Tüm eğitim hayatım boyunca özellikle tarih derslerinde çoğu hikaye gibi gelen kahramanlık öyküleri bu eseri okuduktan sonra o kadar anlam kazandı ki bir anda anlatamam.
Genç yaşlı ayırt etmeksizin tüm ben “Türk’üm” diyenlerin mutlaka ama mutlaka okuması hatta elinin altında bulundurması gereken bir başucu kitabı.
Arka Kapak :
Temel ilke, Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu ilke, ancak tam istiklâle sahip olmakla gerçekleştirilebilir. Ne kadar zengin ve bolluk içinde olursa olsun, bağımsızlıktan yoksun bir millet, medenî insanlık dünyası karşısında uşak olmak konumundan yüksek bir davranışa lâyık görülemez.

Yabancı bir devletin koruyup kollayacağını kabul etmek, insanlık vasıflarından yoksunluğu, güçsüzlük ve miskinliği itiraftan başka bir şey değildir. Gerçekten de, bu seviyesizliğe düşmemiş olanların, isteyerek başlarına bir yabancı efendi getirmelerine asla ihtimal verilemez.
Halbuki, Türkün haysiyeti, gururu ve kabiliyeti çok yüksek ve büyüktür. Böyle bir millet esir yaşamaktansa yok olsun daha iyidir!
Kurtuluş savaşının öyküsü.

3 yorum:

  1. Bugüne kadar gördüğüm en anlamlı tanıtım olmuş. Bu ince düşünce için ikinizi de takdir etmeden geçemeyeceğim. ellerinize sağlııık :)

    YanıtlaSil
  2. teşekkür ederiz kuzumm :* =)

    YanıtlaSil
  3. Bu kitabı bana Türkiyede bir arkadaşım hediye etmişdi. Kitap çok kalın diye bi türlü zaman edip okuyamıyordum. Amma dün bir televizyon programında Atatürk deyince her kesin yüz ifadesinin nasıl değiştiğini, nasıl saygıyla durduğunu gördüm. Atalarına olan sevgi gözlerinden okunuyordu ve bu beni gerçekten çok etkiledi. Bugünden Nutuku okumaya başlıyorum.

    YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)