17 Kasım 2012 Cumartesi

Buz Gibi Soguk / Tess Gerritsen

Buz Gibi Soğuk / Tess Gerritsen
Sayfa Sayısı : 276
Doğan KitapBundan seneler önce, sadece gerilim/polisiye okuduğum dönemler, kitapçıma gidip 'Gerilim romanı seviyorum, ne önerirsiniz' diye soruyorum. Bana Tess Gerritsen'dan Cerrah'ı veriyor. Yeni çıktı, çok tuttu, harika bir roman diyor.Güvenip alıyor, bir çırpıda okuyorum. Seviyorum da...İşte Tess Gerritsen kalemiyle tanışmam bu şekilde oluyor.Ama bilinçsiz bir okuyucu olduğumdan; takip ettiğim bir yazar ya da yayınevi olmadığından; seneler içinde ben bu yazarı unutuyorum.  Kitaplarını da takip etmiyorum. Ta ki geçen seneye kadar. Ortalıkta bu kadar sesini duyup, reklamını görünce (geçen sene Tr'ye de gelmişti hatırlarsınız), kendisini mercek altına alıyorum :) İndirimleri kovalıyorum.
Ve artık Tess ne yazarsa arka kapağını bile okumadan alan bir insan haline geliyorum!


Buz Gibi Soğuk, Tess adına kitaplığıma son gelenlerden...
Hazır Rizzoli & Isles dizisini de izlemeye başlamışken, kitabı da okuyayım dedim. Çok da iyi oldu. Kitap oldukça akıcı, sizi anında sarıp sarmalıyor. Özellikle, 3. kişilerle ilgili olaylardan ziyade direkt Isles ile ilgili bir olayın söz konusu olması hikayeyi daha da çekici kılıyor. Çevirisi başarılı.Rizzoli & Isles maceraları seri şeklinde.


Cerrah - The Surgeon (2001)
Çırak - The Apprentice (2002)
Günahkar - The Sinner (2003)
İkiz Bedenler - Body Double (2004)
Siliniş - Vanish (2005)
Mefisto Kulübü - The Mephisto Club (2006)
Ruh Koleksiyoncusu - The Keepsake (2008)
Ice Cold / The Killing Place ( Buz Gibi Soğuk) (2010)
The Silent Girl (2011)


Peki bu kitaplar sırayla mı okunmalı?
Sadece Cerrah ve Buz Gibi Soğuk'u okumuş biri olarak bu soruya sağlıklı bir cevap veremeyeceğim ne yazık ki.Çünkü Cerrah'ı okuyalı nerden baksanız seneler oldu, içeriğini unuttum.Ama diziyle karşılaştırıp şunu söyleyebilirim ki sıra bir bakıma önemli evet.Çünkü her ne kadar her kitap başka hikaye de olsa, dedektifler doktorlar aynı.Misal, bu kitapta Rizzoli evli ve çocukluydu. Dizinin ilk sezonununda bekar. Isles de dizide sarışın olmasına rağmen kitapta siyah saçlı.


Hayatın kendi akışı var ve insan uyum sağlıyor.
(Syf :23)


Bazen gözünü karartıp evrene güvenmen gerekir.
(Syf: 27)

Ben bu kitabı severek okudum. Doğan Kitap kalitesi zaten aşikar. Baskılarını, dar ve uzun yapıdaki kitaplarını çok seviyorum. Tess de kendini ıspatlamış bir yazar artık. Son sayfaya kadar heyecan & gerilim bitmiyor. Hala bir Tess kitabı okumadıysanız, bir an önce edinin okuyun diyorum. Kendi adıma pişmanlık duyduğum tek bir şey oldu. Bu kitap yoğun kar yağışlı, rüzgar uğultulu günlere daha çok yakışırdı:) 


Araba bagajlarında çok fazla süprizle karşılaşılırdı, o çelik rahimlerin içinde embriyolar gibi büzülmüş çok korkunç şeyler olurdu.
(Syf: 105)

2 yorum:

  1. Güzel yorumlamışsın teşekkürler

    YanıtlaSil
  2. Ben de bir Tess Gerritsen aşığıyım. Rizzoli&Isles Serisi kesinlikle sırasıyla okunması gerekli olan bir seridir.
    Diğer kitaplarının sırasıyla okunup okunmaması konusu hakkında bir fikrim yok. Ancak anladığım kadarıyla hatunumun tarzı sırasıyla yazmak. ;)

    YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)