13 Ekim 2012 Cumartesi

Tiffany'de Kahvaltı / Breakfast at Tiffany's

Tiffany'de Kahvaltı / Breakfast at Tiffany's
Yapım Yılı : 1961
IMDB: 7.8


Tiffany'de Kahvaltı, Amerikalı yazar Truman Capote'nin 1958'de yayımladığı kitabın adı.
Bu kitap,1961 yılında Blake Edwards tarafından aynı adla sinemaya da aktarılmış.
Senaryosunu George Axelrod'un uyarlayıp yazdığı filmin baş rollerinde Audrey Hepburn ve George Peppard oynamakta. Audrey Hepburn'ün şimdilik izlediğim ilk ve tek filmi.
Gerçekten 'zerafet' kelimesinin onu temsil ettiğini düşünüyorum artık. Öyle tatlı, öyle kibar ve içten oynamış ki rolünü; film sadece bu yüzden bile izlenmeli.


Filmde New York sosyetesinin uçuk kaçık, saf, neşeli ama içten içe bunalım, garip ama herkes tarafından sevilen kişisi Holly Golightly (Audrey Hepburn) ile apartman komşusu genç yazar Paul Varjak (George Peppard) arasındaki romantik bir o kadar da karamsar bir ilişkiyi anlatılmakta.


Bayıldığım ayrıntılar : uyku bandı, kulak tıkaçları, salondaki küvetten bozma koltuk oldu :D
Ve tabi ki modaya yön vermiş, idol olmuş o siyah elbise...
Şu şaşkın ve doğal bakışları da es geçmemek lazım...Film hakkında bilinmesi gerekenler;

*Film 2 Oscar almış.
*Türkiye'de sinemalarda Çılgınlar Kraliçesi adıyla vizyona girmiş, daha sonraki yıllarda bazı televizyon kanallarında Tiffany'de Kahvaltı adıyla da gösterilmiş.
*Romanda Holy'nin bir telekız olduğu açıkça belirtilmişken, sansür nedeniyle filmde bohem hayatı sürdüren ve aldığı armağanlarla geçinen çılgın sosyetik kız haline getirilmiş. Varjak ise filmde de romandaki gibi jigololuk yaparak geçimini sağlamakta.
*Filmde bizzat Audrey Hepburn tarafından seslendirilen Moon River adlı duygusal romantik şarkıyı Henry Mancini bestelemiş, sözlerini ise Johnny Mercer yazmış. Şarkı; "En İyi Orijinal Şarkı Akademi Ödülü'nü , "En İyi Müzik Akademi Ödülü'nü ve Grammy Ödülü'nü almış.


4 yorum:

 1. film güzele benziyor, yorumların da ilgimi çekti. ilk fırsatta izleyeceğim :)

  YanıtlaSil
 2. İlk fırsatta izleyecegım :)

  gorgeousofmyworld.blogspot.com

  YanıtlaSil
 3. Canım, bence Audrey çok zarif, naif bir kadın. Barış ve insanlık için yaşamış. Zarafet adlı eserini aldık okuyacağım. Bu arada bugün kızım D&R de iki filmi bir arda dvd sini aldı. Bu kadına bayılıyorum. Aynı zamanda çok iyi oyuncu.

  YanıtlaSil
 4. İyi seyirler bayanlar :)

  Kitaplarla beslenmek, ben de çok bayıldım vallahi diğer filmlerini de edinip izleyeceğim:)

  YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)