28 Ekim 2012 Pazar

Kanatsız Kuslar / Halim Bahadır

Kanatsız Kuslar / Halim Bahadır
Sayfa Sayısı : 151
Mavi Ağaç YayıncılıkBabasının annesini aldattığına şahit olan bir genç kızın hissettikleri, yaşadıkları ne derece kötü olabilir sizce?
Ya da neden kızlar kendilerinden çok büyük erkeklere aşık olur?
Bu masum bir alın yazısı mıdır yoksa babalarıyla sorunlu olmalarından dolayı aşkı diğer insanlardan farklı yerlerde aramalarının bir sonucu mu?


Kanatsız Kuşlar yeni değil aksine bir kaç sene önce okuduğum bir kitap...
Babalar ve kızları arasındaki ilişkileri konu alması sebebiyle baya ilgimi çekmiş, severek okutturmuştu kendini.
İçinde bir kaç baba - kız ilişkisi yer alıyor.
Kısa kısa hikayeler şeklinde düşünülebilir...
Kitabın bir tek negatif yönü var ki o da çok fazla devrik cümle barındırması.
Devrik cümleler iyidir, hareketlilik katar ama cümlelerin %85'i devrik olunca ben rahatsız oldum.
Onun dışında süper bir kitap. 
Keyifli Okumalar :)Arka Kapak:

Yunan tragedyasında mitolojik kahraman Elektra, babasına öyle büyük bir sevdayla bağlıdır ki, annesine bile tahammül edemez ve onu öldürür. Akıl almaz, hayal ötesi gibi görünen mitolojik olayların fantastik kahramanları bilemediğimiz bir zaman ötesinden bize ayna tutuyor. Babalarından yoğun bir ilgi ve sevgi gören kızlar, güven duymayı ve saf dürüstlükleriyle sevmeyi öğrenirler. Güven dolu sevmeyi ve sevilmeyi bilen kızlar ilerleyen yaşlarda ruhen pek sıkıntı çekmezler. Peki ya tersi olursa? Babalarından şiddet gören, annelerinin aldatıldığına şahit olan, ruhlarında travma oluşan kızların hali ne olur? İşte yazar Halim Bahadır bu sorulara cevap arıyor. 

Bizzat babalarıyla sorunlar yaşayan kadınların hikayesini yazıyor. Babalar ve oğullarının hikayesi çok anlatılmıştır sinemada, edebiyatta, ama babalar ve kızlarının hikayesi nedense yazar ve sinemacıların pek ilgisini çekmemiştir. Bu kitap edebi anlamda da ilk kez böyle bir konuya dikkat çekiyor. Dünyadaki tüm Elektralar babalarını annelerini öldürecek kadar sevebilirler. Babalar kızlarını sevmezse ne olur? Cevabı elinizdeki bu kitapta.

0 yorum:

Yorum Gönder


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)