11 Temmuz 2012 Çarşamba

Da Vinci Şifresi / Dan Brown (kitap + film)

Da Vinci Şifresi / Dan Brown
Sayfa Sayısı : 495
Altın KitaplarÇok beğenilen, meşhur bir kitap Da Vinci Şifresi. 
Hristiyanlık, kutsal kase, Hz. İsa, şifreler ve biraz da sanat içerikli.


Şifre kısımları güzeldi, gizemli konuları seviyorum ama diğer kısımlar beni çok sıktı.
İçinde bolca Hristiyanlık olan kitapları ve filmleri sevmiyorum, sevemiyorum ne yazık ki...
Zorla da olsa bitirdim.
İçinde yeralan bir genel kültür bilgisi Kenan Işık programında soru olarak çıktı geçenlerde.
Hatırladım, doğru cevapladım.
Yani her ne kadar beğenerek okumasam da kitap beynimdeki misyonunu tamamlamış diye düşünüyorum :)


Arka Kapak

Da Vinci Şifresi satışa çıktığı ilk haftanın sonunda büyük bir başarı kazandı. New York Times'ın 'en çok satanlar' listesine "1 Numara"dan girdi. Aynı zamanda Wall Street Journal, Publishers Weekly ve San Francisco Chronicle'ın 'en çok satanlar' listesinde ilk sıradaki yerini uzun süre korudu. Colombia Pictures kitabın film haklarını satın aldı. 

Harvard Üniversitesi Simge-Bilim Profesörü Robert Langdon, Paris'te iş gezisindeyken, gece yarısı, Louvre'un yaşlı müdürünün ölü bulunduğu haberini alır. Langdon ve yetenekli Fransız kriptoloji uzmanı Sophie Neveu, cesedin etrafındaki izleri takip ederek bu garip esrar perdesini araladıkça, ipuçlarının onları Da Vinci'nin tablosuna götürdüğünü keşfederler. Büyük usta bu sırrı herkesin görebileceği bir yere, ünlü eseri Mona Lisa tablosunun içine gizlemiştir.
Langdon bu garip bağlantıyı açığa çıkarınca tehlike artar. Cinayete kurban giden müze müdürü de, Sir Isaac Newton, Botticelli, Victor Hugo, Da Vinci ve aralarında diğer ünlülerin de bulunduğu gizli bir kuruluş olan Sion Manastırı Derneği'nin bir üyesidir. 
Langdon, aydınlatmaya çalıştıkları bu tehlikeli sırrın yüz yıllardır tarihin derinliklerinde gizlendiğinden şüphelenir. Böylece Paris ve Londra sokaklarında amansız bir kovalamaca başlar. Langdon ve Neveu, kendilerini, atacakları her adımı önceden bilen esrarengiz olduğu kadar da çok zeki olan bir adamla karşı karşıya bulurlar. Eğer bu karmaşık bilmeceyi çözemezlerse Priory'nin büyük yankılar uyandıracak bu çok eski gerçeği ebediyen kaybolacaktır. 

**

Bir de filmi var kitabımızın.Film her zamanki gibi kitabına göre daha yüzeysel. 
Olaylar paldır küldür oluyor.
Beğendiğim tek şey Tom Hanks'in düşüncelerinin şekillenmesi, şifrelerin çözülmesi sahneleri.Film ve kitap çıktığı dönemlerde Hristiyan alemini, Vatikan'ı baya çalkalamış olsa da benim fikrim genel olarak olumsuz yönde oldu.

İyi seyirler & iyi okumalar :)3 yorum:

 1. Filmi vasat bulsam da kitap okuttu kendini:)

  YanıtlaSil
 2. çok oldu okuyalı.kitap güzeldi.
  ama film dediğin gibi çooook yüzeysel.aynı şey melekler şeytanlar içinde geçerli.benim 2 günümü yiyen konunun özü kısmı resmen 12 dk da paldır küldür geçti.

  YanıtlaSil
 3. en sinir olduğum şey :( o yüzden mutlaka önce kitap sonra film :)

  YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)