22 Temmuz 2012 Pazar

Çöl Çiçegi / Waris Dirie

Çöl Çiçeği / Waris Dirie
Sayfa Sayısı : 248
Bilge Kültür SanatKişinin hayatını kendi ağzından yazdığı kitapları seviyorum.
Sanki gelip karşıma oturmuş da anlatıyormuş gibi samimi bir hava veriyorlar. Hal böyle olunca da sıkıcı olmuyor, su gibi akıp gidiyorlar. Çöl çiçeği de aynen böyle su gibi aktı gitti.

Yazarımız Waris Dirie aslında tanınmış bir top model. Naomi Campbell gibi çok ünlü isimlerle birlikte çalışmış, podyumlara çıkmış. Ama hayatının o yıllarını öğrenmeden önce bizi Somali'ye götürüyor, çöl hayatına... Örf ve adetlerini anlatıyor. Ve tabiki kadın sünnetini.
Waris'in Somali'deki çocukluğunu, 5 yaşında sünnet edilmesini, kendinden yaşça çok çok büyük bir adamla evlendirilmek istenmesi sonucu kaçıp Londra'ya gelişini anlatıyor kitap. Ama bu konulardan en çok kadın sünnetine dikkat çekiyor. Hatta Waris; Somali ve diğer bir çok Afrika ülkesindeki bu gidişe bir 'dur' demek için kolları sıvıyor, kendini buna adıyor. Kadın sünneti hakkında bir rivayetten ötesini bilmeyen ben, ayrıntılarını okuyunca o kadar çok etkilendim ki anlatamam. Okudukça içim cız etti, yer yer gözlerim doldu. Küçücük kızlara bunu nasıl yaparlar anlayamadım, anlamak da istemedim.Kitapta dikkatimi çeken tek gariplik: çölde domuz besleyerek geçinilmesi. Hatta bir yerde kesilip misafirlere ikramından söz ediliyor ama Müslüman bir ülkede bu nasıl olur bilemedim.
Günümüzde hala devam eden güncel bir konuya dikkat çeken bu kitabı mutlaka okuyun. Bitirdiğinizde siz de benim gibi halinize şükredeceksiniz. Bir de filmi var bu kitabın, izleyip şurada yorumlamıştım.

6 yorum:

 1. Çok merak uyandırıcı bir kitapmış gerçekten.Hemen alıp okuycam.Kadın sünneti nedir ya :( Çok korkunç :((

  YanıtlaSil
 2. kesinlikle öyle :(

  iyi okumalar şimdiden :)

  YanıtlaSil
 3. Listemde olan ve bir an önce okumak istediğim bir kitap.
  Gerçek bir hayat hikayesi oluşuyla dikkatimi çekmişti. Beğenmenize ve önermenize çok sevindim.

  YanıtlaSil
 4. mutlaka okuyun, yorumlarınızı şimdiden merak ediyorum :)

  YanıtlaSil
 5. Çok küçükken okuduğum bir kitap ve tekrar okumanın vakti gelmiş hissettim, özlemişim. :)

  YanıtlaSil
 6. kesinlikle oku pericim. ben de sevdiklerimi yıllar sonra yeniden okurum, bakış açımız sürekli değiştiğinden tazelemek lazım :)

  YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)