19 Haziran 2012 Salı

Into The Wild / Özgürlük Yolu


IMDB: 8.2
Yönetmen : Sean PennFilm Christopher Mccandless'ın gerçek hayatından bir kesit. Türkçe çevirisi yine orijinal ismin çevirisi değil de konu içeriğinin bir yansıması olmuş.

Christopher Mccandless 1968 doğumlu Amerikalı bir gezgin. Eğitimini tamamladıktan sonra, hayat konusunda bir şeylerin doğru olmadığını düşünüp çarklardan uzaklaşmak, kurtulmak için doğaya vuruyor kendini... Kitapları hariç herşeyden vazgeçiyor, tek amacı Alaska'ya ulaşmak.


Hal böyle olunca bol doğa manzaralı, gözlerimize şenlik olan bir 140 dk ile karşı karşıya kalıyoruz. Diğer yandan Christopher'ın nam-ı diğer Alexander Supertramp'ın (kendine bu ismi takıyor) hayatta kalma mücadelesi ile heyecanlanıyor, hüzünleniyoruz.


Filmde bir çok dünya klasiğinden alıntılar, özlü söz tarzında çok ince detaylı replikler mevcut. En sevdiklerimden sadece biri:

''Bağışlarsan, seversin. Ve sevince, Tanrı'nın ışığı üzerine yansır.''
Başrolde Emile Hirsch var.Mükemmel bir oyunculuk sergilemiş ki filmi onun götürdüğünü de göz önüne alırsak, çok yetenekli bir oyuncu olduğunu söyleyebiliriz.'Gülümseyip kucağınıza koşsam, o zaman siz de şimdi gördüğümü görür müydünüz?'Filmlerde konuya ve oyunculuğa ek olarak bir de müzikler önemli benim için. Sahne çok harika olabilir ama uygun bir müzik olmadığında istenilen etkiyi yaratmıyor ne yazık ki.Bu işin de üstesinden Eddie Vedder 'Guaranteed' isimli parçayla gelmiş. Hatta filmiyle en uyumlu beste ödülü bile almış!
Bu harika filmin bir de kitabı var.Onun ismi orijinaline daha benzer bir çeviri olmuş : 'Yabana Doğru'. Merak edenler için yorumum burada.

Bu filmi kaç defa izledim ve kaç kişiye tavsiye ettim sayısını ben bile unuttum. Kesinlikle izleyin, izlettirin efendim. Mükemmeldir, harikadır, şahanedir!

4 yorum:

 1. Güzel bir filme benziyor . İzliycem emin olabilrsin :)

  YanıtlaSil
 2. çok memnun olurum :) bu filmi benim aracılığımda her yeni biri izledikçe mutlu oluyorum :))

  YanıtlaSil
 3. film kesinlikle güzeldi ama
  senin yazın, yorumun da gayet iyi olmuş.
  offf içlendim yine hatırlayınca :(

  YanıtlaSil


♥ Yorum yazan elleriniz dert görmesin, sevgiler :)